Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji

Muzeum powstało w historycznym Dworcu Morskim pod najlepszym z możliwych adresów: Gdynia, ul. Polska 1. Ten zbudowany w 1933 roku budynek przez lata służył obsłudze ruchu emigracyjnego i był miejscem skąd setki tysięcy ludzi wyruszało w świat. Tu łączyło się wiele szlaków wyjazdu z kraju, tu cumowały legendarne polskie transatlantyki na czele z m/s Batory. Emigracyjna historia Gdyni, portowa lokalizacja i monumentalny budynek Dworca stworzyły doskonałe ramy dla instytucji, której ambicją jest nadanie historii polskiej emigracji właściwego miejsca w narodowej pamięci.

O wystawie stałej muzeum

Wystawa stała muzeum opowiada historię emigracji z ziem polskich od XIX wieku aż do dziś. Ekspozycja pokazuje jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy, od zaokrętowania w Bremie, przez oceaniczny rejs po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis, przez którą przeszły miliony ludzi z całego świata. Poznajemy polskie społeczności w USA i Brazylii na początku XX wieku, wyjazdy zarobkowe w II Rzeczypospolitej, dramatyczne losy Polaków podczas i po II wojnie światowej, aż po najnowszą emigrację po 2004 roku. Nowoczesna i multimedialna ekspozycja przedstawia skalę dzisiejszej emigracji i znaczenie Polonii. Szczególnym elementem wystawy jest „Batory w budowie” – projekt budowy największej na świecie makiety statku pasażerskiego.

Nowoczesne muzeum  – edukacja, kultura i rozrywka w jednym miejscu

Muzeum Emigracji w Gdyni jest węzłem edukacji, kultury i rozrywki. Monumentalny Dworzec Morski wraz z przylegającym do niego Magazynem Tranzytowym daje wspaniałą możliwość wykreowania miejsca, które wykracza poza granice działania tradycyjnego muzeum.

Oprócz wystawy stałej i ekspozycji czasowych, placówka ma ambicję być areną działań animujących aktywność mieszkańców, polem dyskusji i miejscem spotkań ludzi nauki i sztuki. Muzeum Emigracji organizuje nowatorskie projekty społeczno-edukacyjne, koncerty, spektakle teatralne, konferencje badawcze oraz liczne spotkania ze środowiskiem podróżniczym i reporterskim.

Więcej informacji na stronie: http://www.polska1.pl/pl/

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami

Dokładamy wszelkich starań, aby wszyscy w Muzeum czuli się dobrze. W tym celu organizujemy wydarzenia odpowiadające na zróżnicowane potrzeby odbiorców i stopniowo wprowadzamy usługi i narzędzia, które budują dostępność wystawy stałej i zbiorów.

Potrzebę wsparcia, na przykład asysty, przed i podczas wizyty można zgłosić pracownikom Muzeum. Zachęcamy do zamawiania usług zwiększających dostępność podczas rezerwacji wizyty.

O dostępność Muzeum dba przeszkolony zespół wraz z koordynatorem ds. dostępności. Nasi przewodnicy i przewodniczki są przygotowani do pracy z osobami z niepełnosprawnościami.

W sprawach związanych z dostępnością Muzeum prosimy o kontakt.

Kontakt

Marta Otrębska
Specjalistka ds. Edukacji i Koordynatorka ds. Dostępności
[email protected] 
+48 58 670 41 56

Menu